Nu a uitat coşmarul de la Middlesbrough nici după 17 ani: „Nu am revăzut meciul, dar îl am în minte pe tot”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 02 iunie 2023, ora 21:44,
Massimo Maccarone

Steaua a realizat ultima mare performanță a unei echipe românești în europa, calificarea în semifinalele Cupei UEFA în 2005/2006.

Cosmin Olăroiu nu am revăzut niciodată meciul cu Middlersbourgh, dar îl are în minte pe tot

După ce a eliminat Rapid în sferturi fără să câștige (1-1 în Giulești și 0-0 pe fostul Stadion „23 August”), Steaua a dat în semifinale peste echipa engleză Middlesbrough.

După 1-0 la București, Steaua avea 2-0 în minutul 24, după golurile lui Dică și Goian, dar gazdele au mkarcat de 4 ori până la final, ultima dată prin Maccarone, în minutul 89, calificându-se în finală.

Antrenorul de atunci al Stelei, Cosmin Olăriou, dezvăluie, după mai bine de 17 ani de la meci, că nu a revăzut niciodată partida, dar are toate fazele în cap.

Depinde cum privim lucrurile. Din ce punct de vedere? A fost o performanță foarte mare sau un eșec? După orice meci pierdut există suferință, indiferent că joci semifinală sau în campionat cu ultima clasată.

Tu ai un grup de oameni care trebuie să meargă mai departe. Au și ei viețile lor, iar tu, dacă te scufunzi… Şi atunci tu trebuie să fii omul care-i trage pe ei la suprafață.

Trebuie să-ți găsești tu motivația, cuvintele, emoția pe care să o transmiți pentru a merge mai departe. Viața nu rămâne acolo. Dacă tu nu reușești să treci peste momentul ăla…

Îmi aduc aminte că nu am dormit deloc, iar dimineața, după micul dejun, am ținut o ședință cu jucătorii, în care le-am spus ce am simțit eu cu adevărat. Lucrul ăsta cred că ne-a ajutat pe toți să trecem peste acel moment.

Apoi ne-au așteptat suporterii la aeroport, s-au comportat extraordinar și le-au arătat jucătorilor apreciere, dragoste. Suporterii sunt un element important în viața unei echipe.

Niciodată nu am revăzut acel meci! Dar îl am în minte pe tot, nu-l voi uita niciodată”, a spus Olăroiu, pentru gsp.ro.