VIDEO | Simona Halep, victorie categorică împotriva Gabrielei Ruse, în primul tur de la Transylvania Open

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 27 octombrie 2021, ora 17:24,
Simona Halep/Sursa foto: Transylvania Open

Simona Halep (18 WTA) a debutat cu o victorie la Transylvania Open, după ce a învins-o în două seturi pe compatrioata Gabriela Ruse (85 WTA), scor 6-1, 6-2, după o oră și 14 minute de joc.

În primul set, care a durat mai puțin de 30 de minute, sportiva de 30 de ani a dominat-o clar pe adversara ei, câștigând cu 6-1. Ruse a reușit să ia primul ei game abia la 5-0.

Setul secund a fost unul mai disputat. Românca de 23 de ani a câștigat primul game al setului, dar Halep a revenit și a condus cu 3-1.

Simona Halep, sursa foto: Transylvania Open/Facebook

Ocupanta locului 85 în ierarhia mondială nu s-a lăsat și a mai făcut un game, dar insuficient pentru a reveni cu adevărat în meci.

Tot Simona Halep a condus ostilitățile. Aceasta a făcut 4-2, după care a reușit un break, unul în care a livrat două dintre cele mai frumoase puncte ale turneului.

În cele din urmă, constănțeanca s-a impus în fața Gabrielei Ruse, scor 6-1, 6-2.

Odată ce a avansat în faza optimilor de finală de la Transylvania Open, Simona Halep o va întâlni pe Varvara Gracheva (81 WTA), care a trecut, în runda inaugurală, de Andrea Petkovic, 6-4, 2-6, 6-4.