VIDEO | Sorana Cîrstea și-a aflat adversara din semifinala turneului de la Miami! Va fi al 11-lea meci direct

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 31 martie 2023, ora 00:07,
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (74 WTA) o va întâlni în semifinale la Miami pe cehoaica Petra Kvitova (12 WTA, cs 15).

Sorana Cîrstea este condusă cu 4-6 de Petra Kvitova la meciurile directe

Meciul are loc azi și nu începe mai devreme de ora 22:00 a României. Kvitova s-a calificat în penultimul act după ce a învins-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (18 WTA, cs 18) cu 6-4, 3-6, 6-3.

Meciul a durat 2 ore și 13 minute și a fost cel mai lung jucat de cehoaică la ediția din acest an a turneului de la Miami. Concret, Kvitova a ajuns până în sferturi numai cu victorii în 2 seturi, după ce în primul tur a fost exceptată.

Partida cu Alexandrova a fost destul de echilibrată, fiind consemnat câte un singur break în fiecare set.

Petra Kvitova

În ceea ce privește duelurile dintre Cîrstea și Kvitova, semifinala va fi a 11-a confruntare directă. Cehoaica are avantaj, câștigând 6 partide.

Petra s-a impus cu 6-2, 6-4 în 2008 în Turul 1 la Budapesta, cu 6-2, 6-2 în 2010 în Turul 1 la Wimbledon, cu 6-2, 5-7, 6-2 în 2012 în optimi la Roma, cu 6-1, 5-7, 7-6 (4) în 2014 în Turul 1 la Roma, cu 6-0, 6-4 în 2016 în Turul 1 la Wimbledon și cu 6-2, 6-3 anul, trecut în Turul 2 la Cincinnati.

De partea cealaltă, Cîrstea a câștigat cu 4-6, 6-2, 6-4 în 2010 în Turul 1 la Copenhaga, cu 4-6, 7-5, 6-2 în 2013 în sferturi la Toronto (când avea să joace finala, pierdută în fața americancei Serena Williams), cu 6-4, 1-6, 6-1 în 2021 în Turul 2 la Australian Open și cu 6-2, 6-2 anul trecut în Turul 1 la același turneu.