VIDEO | Derbyuri spectaculoase în prima etapă din Serie A jucată în 2022! Fanii au stat cu sufletul la gură

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 07 ianuarie 2022, ora 00:54,
Sursă foto: Profimedia

Milan – AS Roma și Juventus – Napoli au fost meciurile care au suscitat cel mai mare interes în prima rundă din campionatul italian programată în noul an.

Milanezii lui Stefano Pioli au pus la respect Roma lui Jose Mourinho și au îndepărtat-o și mai mult de locurile de Champions League. Gazdele au luat un avantaj important încă din start cu două goluri reușite de Giroud din penalty și de Messias. Pe final de primă parte Tammy Abraham a punctat și el și a mărit suspansul pentru repriza secundă a întâlnirii. Rossonerii au fost de neoprit mai ales după ce adversarul a rămas în inferioritate numerică. Primul a fost eliminat Karsdorp și imediat Milanul a făcut 3-1 grație portughezului Leao. La cabine a ajuns mai devreme și Mancini, însă Ibrahomivic i-a curțat pe romani de la o înfrângere și mai usturăroare după ce a ratat o lovitură de la 11m. Milan- Roma se termină 3-1 și „Diavolul” se apropie la un singur punct de liderul Inter al cărui joc din această rundă a fost amânat.

În ultimul meci al rundei, la Torino, Juvents și Napoli au îmchis etapa a 20-a din Serie A. Oaspeții au condus pe tabelă după reușita belgianului Mertens, venită fix la jumătatea primului act. Bătrâna Doamnă a replicat imediat după pauză prin Chiesa care a înscris pentru 1-1. La ultima fază a jocului, gazdele ar fi putut obține vctoria dar Moise Kean  trimis peste poart cu o lovitură de cap. Punctul obținut nu le ajută prea mult  pe cele două. Juventus e tot pe 5, la 3 lungimi în spatele Atalantei, ocupanta ultimului loc ce duce în Champions League, iar Napoli a acumulat 40 de puncte și nu poate micșora prea mult ecartul față de liderul Inter.