VIDEO | Florin Andone crede că România merita un egal cu Spania! „Sunt mândru! Am luptat până la sfârșit”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 05 septembrie 2019, ora 23:38,

România a pierdut pe teren propriu cu Spania, scor 1-2, în runda a cincea a grupei F din preliminariile EURO 2020. Deși au fost dominați categoric timp de 50 de minute, ‘tricolorii’ puteau să egaleze în prelungirile reprizei secunde.

Pe Arena Națională, Spania a condus cu 2-0, după reușitele lui Sergio Ramos (29′ – penalty) și Paco Alcacer (47′). Florin Andone a înscris în minutul 59, iar Diego Llorente a fost eliminat în minutul 79.

După minutul 90, George Pușcaș a avut două șanse uriașe de gol, dar portarul Kepa a respins incredibil.

Din păcate, nu am reușit să egalăm. În ultimele minute, am încercat să scoatem un egal, am avut ocazii. Au un lot foarte valoros, jucători foarte buni, au știut să țină de minge în ultimele minute. Oricum, sunt mândru de ce am făcut pe teren. Toți băieții au luptat până la sfârșit. Cred că am fi meritat egalul. Tătărușanu a fost omul meciului, toată lumea cred că este de acord cu asta.

Știam ce ne așteaptă! O echipă foarte puternică, trebuia să stăm bine închiși, să jucăm pe contră. Păcat că am luat golul de 2-0 chiar în primul minut din repriza a doua. Am stat peste ei în ultimele minute și puteam să egalăm„, a spus Florin Andone la Pro TV.