VIDEO | Săptămână perfectă pentru Sepsi! Victorie și în Liga 1 după succesul din Cupa României

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 05 decembrie 2021, ora 16:20,
Sepsi și-a luat revanșa după ce a fost învinsă în tur, scor 2-1

CS Mioveni și Sepsi Sfântu Gheorghe s-au întâlnit în primul meci al zilei din etapa a 18-a a Ligii 1.

Oaspeții, calificați la mijlocul săptămânii în semifinalele Cupei României, au izbutit să deschidă scorul în urma autogolului lui Garutti, din minutul 33. Brazilianul și-a trimis mingea în propria poartă în urma unei lovituri de colț deși nu era presat de niciun adversar. Trupa lui Bergodi a păstrat avantajul până la intrarea la cabine, dar putea să îl piardă în minutul 59. Dimitrov l-a faultat pe Toma în suprafața de pedepasă iar centralul Feșnic a dictat penalty. După ce Rusu a ratat o lovitură de la 11m în jocul împotriva celor de la Gaz Metan din urmă cu două etape, acum execuția i-a aparținut lui Buziuc.

Doar că vârful gazdelor a trimis mult peste poartă de la punctul cu var iar argeșenii au ratat șansa egalaării pe tabelă. Ocazia s-a răzbunat la poarta cealaltă pe final. Ardelenii au obținut și ei un penalty după un henț al lui Scarlatache, iar Mitrea nu a irosit oportunitatea de a închide meicul. Sepsi se impune cu 2-0 și urcă pe pozișia a 10-a a Ligii 1, cu 21 de puncte. De partea cealaltă, nou-promovata se menține deocamdată pe locul 12, deasupra liniei retrogradării, cu 17 puncte acumulate. Ruda următoare, Mioveniul merge în Gruia pentru duelul contra campioanei CFR Cluj în timp ce covăsnenii o vor avea în față pe Farul.