VIDEO | U. Craiova spulberă Astra Giurgiu și urcă pe locul 2 în clasament

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 octombrie 2018, ora 23:04,
Craiova
Craiova

Universitatea Craiova a câștigat meciul din deplasare cu Astra Giurgiu, scor 3-0, în etapa a 13-a din Liga 1. Oltenii au depășit FCSB în clasament și se află pe poziția a doua.

Căpitanul Craiovei, Alexandru Mitriță, a deschis scorul în minutul 38, profitând de gafele făcute de apărarea gazdelor.

Golul lui Mitriță cu Astra

Că tot e pauză, revedem împreună golul marcat de „piticul atomic” în minutul 37. #BataliaPentruPodium#AsaELaCraiova#SustineStiinta

Publicată de Universitatea Craiova pe Vineri, 26 Octombrie 2018

Alexandru Cicâldău a majorat avantajul oltenilor în minutul 62. Mitriță a avut o acțiune excelentă în banda stângă și a centrat perfect.

Bosniacul Elvir Koljic a stabilit scorul final în minutul 72, cu un voleu din opt metri. Koljic a ajuns la şapte goluri în şapte meciuri în Liga 1.

La finalul partidei, jucătorii Craiovei au sărbătorit alături de fanii care au făcut deplasarea la Giurgiu.

Ce atmosferă creată de olteni… ?

Universitatea Craiova are o serie de cinci meciuri fără înfrângere în campionat (3 victorii și 2 egaluri).

Astra: Lazar – Butean, Erico, Cestor, Radunovic – Bejan (Roşu ’46), Biceanu – Koukou (V. Gheorghe ’46), Begue (Bahamboula ’82), Llullaku – Alibec. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Kelic (Almeida ’34) – Bărbuţ (Meza Colli ’78), Mateiu, Cicâldău, Bancu – Mihăilă (Fedele ’60), Koljic, Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova face un salt de patru locuri în clasament, până pe poziția a doua. Astra Giurgiu se menține pe locul patru.