VIDEO | UTA îi strică debutul lui Stoican! Arădenii ajung pe loc de play-off după victoria cu FC U Craiova

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 17 octombrie 2021, ora 20:08,
Sursă foto: Pro Sport

Echipa lui Laszlo Balint a câștigat cu 1-0 grație unui gol ciudat venint în minutul 13 al confruntării din etapa a 12-a a Ligii 1.

La un atac al gazdelor, Roger a preluat cu fața la poartă și a încercat să șuteze, doar că în acel moment Negru a intervenit și a încercat să îi sufle mingea. Respingerea sa a fost însă nefericită iar ea l-a păcălit inclusiv pe propriul goalkeeper, moment care a contribuit la deschiderea scorului în Banat. A fost și singura reulită a unui joc în care alb-albaștrii au jucat în inferioritate numerică din minutul 62. Atunci Albu a căzut în careu, însă în locul penaltyului dorit, fotbalistul Craiovei a primit al doilea galben pentru simulare și a fost eliminat. Cu acest succes, UTA a ajuns la 20 de puncte și a urcat momentan pe poziția a cincea a clasamentului.

Miculescu & Co au obținut primul succes după 5 meicuri oficiale la rând fără victorie. De partea cealaltă, oltenii au rămas pe locul 14 al clasamentului, cu doar 9 puncte. Nici venirea lui Flavius Stoican pe bancă, aflat la debutul pentru nou-promovata din Bănie nu a oprit seria neagră a echipei, ajunsă la 8 meciuri la rând fără succes. Etapa viitoare, UTA se deplasează la București pentru duelul cu lanterna roșie Academica Clinceni, în timp ce învinsa ei din acest joc se va duela cu Gaz Metan Mediaș pe teren propriu.