VIDEO Egipt – Uruguay 0-1. Sud-americanii s-au impus cu un gol marcat în minutul 90

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 15 iunie 2018, ora 17:12,
Egipt Uruguay

Egipt a fost aproape de prima surpriză la Campionatul Mondial! Fără Salah, egiptenii au pierdut pe final cu Uruguay, scor 0-1.

Cu un joc defensiv foarte bun, reprezentativa Egiptului a avut emoții în prima repriză doar la ocazia lui Suarez.

Meciul se îndrepta spre un rezultat de egalitate, însă sud-americanii au forțat pe final și au luat toate cele trei puncte. Cavani a trimis în bară din lovitură liberă, iar apoi Gimenez a adus victoria, în minutul 90, printr-o lovitură de cap.

Astfel, Uruguay câștigă primul meci la Cupa Mondială din 1970 încoace. Ultimul succes a fost cu Israel (2-0).

VIDEO Egipt – Uruguay 0-1

ECHIPELE:

Egipt: El Shenawy – Fathy, Gabr, Hegazy, Abdelshafi – Elneny, Hamed (Morsy ’50)- Warda (Sobhi ’82), Elsaid, Trezeguet – Mohsen (Kahraba ’63)

Selecţioner: Hector Cuper

Uruguay: Muslera – Varela, Godin, Gimenez, Caceres – Nandez (Sanchez ’58), Betancur, Vecino (Torreira ’87), De Arrascaeta (Rodriguez ’59) – Suarez, Cavani.

Selecţioner: Oscar Tabarez

Arbitru: Bjorn Kuipers