EXCLUSIV | Fost internațional, fanul Ucrainei, la meciul de pe Arena Națională: „E țara mea de adopție”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 15 iunie 2021, ora 18:57,
Ukraine beats Cyprus in friendly match, Kharkiv – 07 Jun 2021

București organizează în premieră un turneu final, iar Ucraina este una dintre naționalele care va juca pe Arena Națională.

Aflată în Grupa C, alături de Olanda, Austria și Macedonia de Nord, selecționata lui Andrei Șevcenko a pierdut prima partidă, un 2-3 spectaculos în compania „Portocalei mecanice”.

În următorul meci, care se va disputa pe Arena Națională, Ucraina va încerca să repete jocul bun făcut la Amsterdam, dar de data asta să obțină și cele trei puncte. Adversară îi va fi Macedonia de Nord, care a jucat deja la București, în meciul de deschidere al grupei, cu Austria, scor 1-3.

Sursa foto: Profimedia Images

La acest turneu final, Ucraina e susținută și de Răzvan Raț, datorită carierei îndelungate ca jucător pe care a petrecut-o în țara vecină, la Șahtior Donețsk (2003-2013). Fostul internațional a recunoscut, în exclusivitate pentru Realitatea Sportivă, că în lipsa României de la acest Euro, va ține cu naționala lui Șevcenko. Acesta a vorbit despre șansele de calificare a Ucrainei din faza grupelor, dar a și dezvăluit că va fi prezent la meciul de pe Arena Națională, cu Macedonia de Nord, programat joi, 17 iunie, de la ora 16:00.

„Deocamdată s-a jucat doar un meci. 100% țin cu Ucraina, în lipsa echipei României care nu era la acest Euro, susțin echipa Ucrainei. E și normal, e țara mea de adopție, să spunem așa. Am văzut meciul cu Olanda. Într-adevăr, în prima repriză, Olanda a avut foarte multe ocazii și Bushchan, portarul ucrainenilor,a avut niște intervenții foarte bune. Mai departe a fost și partea în care au egalat în trei minute foarte repede și au revenit în meci. Dar, din păcate, a venit golul trei care le-a stricat planurile, deși eu cred că în repriza a doua, Ucraina a jucat destul de bine. Prima repriză a aparținut Olandei, dar, una peste alta, erau în grafic în momentul în care au egalat.

La meciul cu Macedonia de Nord, o să fiu pe Arena Națională și vreau ca Ucraina să treacă de grupe. Are șanse, cu toate că Austria pare o echipă puternică, dar una peste alta, mai există și meciul cu Macedonia de Nord care nu va fi deloc ușor, nu e dinainte câștigat. Pentru mine, au șanse reale să se bată la locul 2 cu Austria în teorie, în practică vom vedea”, a declarat Răzvan Raț, în exclusivitate pentru Realitatea Sportivă.